1. Home
 2. ENDÜSTRİYEL
 3. TASARIM
 4. Utib 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması
Utib 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

Utib 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

0
0

Başvuru tarihi geçmiştir

“UTİB 10. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması”, “Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği(UTİB)” tarafından “Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)” koordinatörlüğü ve “T.C.Ticaret Bakanlığı” desteği ile düzenlenen ev tekstili ürünlerine yönelik bir tasarım yarışmasıdır.

Yarışma Teması:

Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim

Tekstil ve konfeksiyon sektörü, günümüz ekonomisinin en büyük sektörlerinden biri olmasıyla birlikte, kaynak tüketiminin ve çevreye bırakılan zararlı etkilerin oldukça yüksek olduğu bir sektördür.

Günümüzde giderek artan bu sorunun çözümü için, doğa dostu sürdürülebilir malzeme kullanımına ve üretim yöntemlerine geçilmesi artık göz ardı edilemeyecek bir durum haline gelmiştir. Daha uzun yaşam döngüsüne sahip ürünlerin, döngüsel malzeme akışına sahip üretim süreçlerinin ve geri dönüştürülmüş liflerin/malzemelerin kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Bu kapsamda 10.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın teması ‘’Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim” olarak belirlenmiştir. Yarışmanın onuncu senesinde sürdürülebilirlik kavramının, malzeme kullanımı ve atık yönetimi alanlarında yorumlanması ve tekstil ekosistemine sürdürülebilir ürünler kazandırılması amaçlanmaktadır. Hammaddenin çevre dostu koşullarda üretilmesi, kimyasalların çevreye zarar vermeyecek ürünlerden seçilmesi, solunum, sindirim ve cilt teması yoluyla insana zarar vermeyecek tekstil ürünlerinin üretilmesi, üretim atıklarının ve kullanım sonucu oluşan atık malzemelerin geri dönüşüm süreçlerinin gerçekleştirilmesi, tekstilde ekoloji ve sürdürülebilir dönüşüm önem ve öncelik gerektiren konular olarak belirlenmiştir.

10.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nda katılımcılardan; “Sürdürülebilirlik: Sorumlu Üretim ve Tüketim” temasından ilham alarak gündelik yaşama uygun deneyim ve formlar eşliğinde ev tekstili ürünleri tasarlamaları beklenmektedir.

Yarışma Takvimi:

 Yarışmanın İlanı 12 Mart 2020
2. Ön Eleme Kayıtlarının Başlaması 13 Mart 2020
3. Ön Eleme Kayıtlarının Sona Ermesi 27 Mayıs 2020
4. Bireysel/Motivasyon Eğitimi
(Detaylar Madde 13.Ödüller bölümünde açıklanmıştır)
4 Temmuz 2020
5. Online Elemeye Katılmaya Hak Kazananların Duyurusu 6 Temmuz 2020
6. Online Jüri Değerlendirmesi 6-11 Temmuz 2020
7. Atölye Çalışmalarına Katılmaya Hak Kazananların Duyurusu 13 Temmuz 2020
8. Atölye Çalışmaları 10-17 Ağustos 2020
9. Ürün Pazarlama Sunumu Eğitimi
(Detaylar Madde 13.Ödüller bölümünde açıklanmıştır)
16 Ağustos 2020
10. Üretimler
(Atölye Çalışmaları sonrasında yapılacak Tasarım Tescil Taramasını Geçerek Final Eleme Aşamasına Katılmaya Hak Kazanan Eserlerin Üretimi; Moderatörün Koordinatörlüğünde Fabrikalar Tarafından Yapılacaktır)
Ağustos-Ekim 2020
11. Final Elemesi Ekim 2020
12. Ödül Töreni Tarihi ve Yeri Ekim/Kasım 2020

Katılım Koşulları:

 • Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım, Mimarlık ve Mühendislik fakültelerinin; tekstil, moda, moda ve tekstil tasarımı, tekstil mühendisliği, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, görsel iletişim tasarımı, iç mimarlık ve mimarlık bölümleri 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.
 • Güzel Sanatlar, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitülerinin tekstil, moda, moda ve tekstil tasarımı, tekstil mühendisliği, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, görsel iletişim tasarımı, iç mimarlık ve mimarlık bölümleri yüksek lisans öğrencileri katılabilir.
 • Yukarıda belirtilen bölümlerin dışında eğitim gören ve ilgili bölümler için talep edilen koşulları sağlamayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Sadece T.C. vatandaşı olup, yurtiçi ve yurtdışında okuyan, aynı zamanda yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler katılabilir.
 • Yarışmacı aynı projesi ile hem UTİB Tasarım Yarışması hem de UTİB Proje Pazarına başvuramaz. Tasarım yarışmasına katılım gösteren proje sahibi aynı projesi ile proje pazarına başvuru yaptığı takdirde, iki başvurusu da geçersiz sayılır.
 • Yarışmaya tez çalışması ile katılım sağlanamaz. Tez çalışması ile katılım sağladığı tespit edilen proje sahibinin başvurusu geçersiz sayılır.
 • Yarışmaya katılan her projede özgün olma şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa UTİB tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
 • Birliğimiz tarafından düzenlenen tasarım yarışmasının herhangi bir kategorisinde birinci olarak ödül alan tasarımcı, farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı sektörde düzenlenen bir tasarım yarışmasında iki yıl süresince derece elde etse dahi, bahse konu tasarımcıya tekrar ödül verilmeyecektir. Ödül verildiğinin tespiti halinde ödül geri alınacaktır.

Ödüller:

ilk 3 için:

 • Online ingilizce eğitimi
 • Online bireysel ve Kariyer Koçluk Programı
 • Tasarım Tescil İmkanı
 • Yurtdışı Eğitim İmkanı

Finalistler (ilk 10)

 • Marka Yaratma ve Ürün  Hikayesi Oluşturma Eğitimi
 • Prof. Maarit Salolainen Mentörlüğünde Atölye Çalışması
 • Tasarımların Ticarileşme İmkanı

Yarışmaya Başvuranlar:

 • Sürdürülebilirlik Konulu Eğitim Videosu
 • Vizyon Geliştirme Eğitimi
YARIŞMA SİTESİ

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir