Related Articles

53 Comments

 1. 1

  Abdussamet

  Bence 3. çalışmanın kazanması gerekirdi

  Reply
 2. 2

  onder

  3. Çalışma fotoğrafı vektöre çevirip kullanmış gibi özenli bir tasarım olsaymış 1. Olabilirdi tabiki bu benim görüşüm. 1. Lik hakedilmiş yinede.

  Reply
 3. 3

  berk

  kazananları tebrik ederim fakat sonuçlar pek de iyi olduğu söylenemez. tasarım farkındalık yaratmak ve sadelikse eger ben bunları pek göremiyorum. hazır resimleri vectore çevirip bıraz oynamakla tasarım olmaz bir mesajı yada kavramsal bir yaklamışı olmalı diye düşünüyorum. kimseyi incitmekte istemiyorum ama bence adil bir seçim olmamış. saygılar.

  Reply
  1. 3.1

   çağdaş inci

   kesinlikle katılıyorum bu yoruma.

   Reply
   1. 3.1.1

    Hasan

    İzninizle bende size katılıyorum 🙂

    Reply
  2. 3.2

   erol

   Birinci tasarımın çelenk gibi kısmı daha özel bir figürle görülmemiş bişey yapılsa olmuyormu bu kadar tasarımcı daha sanatsal daha daha birşey üretir allah cc yaratmış sizde üretin hadi bakim gençler Banada mail atın bakim merak ediyorum erol-ari@hotmail.com

   Reply
 4. 4

  gamze

  bu ne ya Allah aşkına.vektörel siluetler atılmış resmen.gerçekten çok amatör.

  Reply
 5. 5

  yalçın

  Logo dediğimiz şey olayı anlatan anlamlı bir kaç çizgiyle dokuyla vs. bitirilmeli ve sade olmalı. Taekwondo federasyonundaki dereceye giren profesyonel logolar gibi.

  Reply
 6. 6

  hakan

  Arkadaşlar sonuçlar açıklanmış ve bu sonuçlarla bu yarışma meşruluğunu kaybetmiştir. Hatta daha da acı olan bir şey Hacettepe gibi güzide bir kurum buna alet olmuş ve clipart kullanılarak hazırlanmış özgünlükle uzaktan yakından alakası olmayan bir logo 1. seçilmiştir. 2011-08-08 tarihinde http://www.canstockphoto.com/kick-box-vector-6952586.html bu adrese ID csp6952586 ile yüklenmiş fiyatı vb teknik speckleri net bir vectordür. İşte bu yüzden bu ülkeden özgün bir şey çıkmıyor çünkü çalmaya teşvik ediyorsunuz insanı siz hocalar. Umarım bu yorumları okur secici kuruldan bazı insanlar. Hatta arkadaşlar bu clipart google görsellere “kickbox icon” yazınca da cıkan ilk görseldir.2. çalışmaya yorum yapmak gerekirse küçük bir search ile bu clipartı da bulabilirsiniz. çok söze bile gerek yok. Hele ki 3. çalışma fotoğrafı almış trace ile vectore çevirmiş birazda backroundda saçmalamış tamam. Ya aslında çok şey yazılabilir, en acısıda Hacettepe üniversitesinde ki bu hocaların bu kadar mesleki etikten bi haber davranmaları. Sizler bilim adamı olan insanlar topluma ayna olmak zorundasınız, öncelikle ahlaki davranması gereken sizlersiniz. Çalıntı işlere destek olmak yerine özgün bize ait olanı yüceltmeniz onurlandırmanız gerekir. Ha bu arada şunu da belirteyim ben yarışmaya katılmış bir kişi değilim. Sadece meslektaşlarımın hakkaniyetten uzak bu seçiminden rahatsız olmuş bir akademisyenim.

  Reply
  1. 6.1

   batuhan

   hakan bey, araştırmalarınız ve çok yönlü değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. özgünlüğü olmadığı konusunda size katılmamak elde değil. federasyona ya da değerlendirme komitesindeki akdemisyenlere durumu ilettiniz mi?

   Reply
   1. 6.1.1

    hakan

    Batuhan Bey merhabalar iletme gereği duymadım, çünkü sonucu değiştirmek vb amaç ile yazmadım yukarıda ki metni. Tek amacım tarafların gerek secici kurul gerekse de katılımcı arkadaşların vicdani bir muhasebe yapmaları. Aslında burada ki ironiyi farketmelerini istiyorum. Bu toplumda insanalar küçüklüğünden itibaren eğitimin, ailenin kısacası toplumsal paylaşımın geçtiği her aşamada başkasına ait olanı almanın kötü bir şey olduğunu öğrenerek büyürler, fakat iş teoriden pratiğe dönüştüğü zaman sonuçlar malüm. Bu yazılan metinler zaten kurul ve öğrenci arkadaşlar tarafından okunuyordur. Burada yazılanlar bile bu yarışmanın iptali için yeterlidir. Daha başka bir konudan bahsetmek gerekirse. Güncelden bir alıntı, “BENZERİNİ YAPMAK” bu kavramda fikir hakları ve marka korunurluğu açısından suç teşkil etmektedir. Eğer içimizde hukukçu arkadaşlar varsa. Geçtiğimiz zaman diliminde (Burger Türk ve Burger King davasının sonuçlarını bilirler) gerekli örnek tabela ve cephe uygulaması mekan uygulaması fotoğraflarla internet ortamında örneklenmiş. Kısacası mahkeme bir markaya benzemenin de suç olduğu noktasında karar almıştır ve maddi olarakta bir çok yaptırım uygulamıştır. Arkadaşlar bu işler çalma çırpma ile olacak işler, yasalar artık bir çok noktada kişi haklarını koruma altına almaktadır. ID numarası yapan kişisi belli olan bu çalışmalar taraflar için direk olarak teğlif hakkı içermektedir. Yani 2 gün sonra bunu yapan kişi logoda kullanılan vector bana ait derse ve hak talep ederse şaşırmayın.

    Reply
  2. 6.2

   Çağdaş İnci

   dostum gerçekten linki görünce şok oldum.

   Reply
 7. 7

  çağdaş inci

  Kazanan eser vektörel silüetlerin oraya konulması ile oluşturulmuş hiç bir özgünlük içermiyor. Bu tarz bir çalışmayı hazırlamak profesyonel bir bakış açısıyla çok da zor olmayacaktır sanırım. Ayrıca ilk akla gelen zaten budur. Keşke daha özgün ve elenenlerin bile işte bu diyecekleri bir iş olsaydı.

  Reply
 8. 8

  ender

  hacettepe üniversitesi öğretim elemanlarının jürisi olduğu bir yarışmada böyle 90 model logo tasarımlarının seçilmesi üniversitenin kalitesine gölge düşürmüş diye düşünüyorum. 3 cü olan arkadaş alınmasın 1’ciliği hak eden bir tasarım, ilk ikideki arkadaşlar tebrikler sonuçta kazandınız ama derece hak eden tasarımlar olduğunu düşünmüyorum, tabi ki işin içinde olan biri olarak bu benim şahsi görüşüm. emek gösteren zamanını harcayan ve yarışmaya katılıp sonuç karşısında bizler gibi hala şok içerisinde olan tüm arkadaşlar emeğinize sağlık, başarılar.

  Reply
 9. 9

  hakan

  Neden yorumlar sansüre uğruyor….

  Reply
  1. 9.1

   Ertunç Öner

   Link içeren yorumlar onay bekliyor! Neden sansür uygulayalım?

   Reply
 10. 10

  hakan

  Arkadaşlar sonuçlar açıklanmış ve bu sonuçlarla bu yarışma meşruluğunu kaybetmiştir. Hatta daha da acı olan bir şey Hacettepe gibi güzide bir kurum buna alet olmuş ve clipart kullanılarak hazırlanmış özgünlükle uzaktan yakından alakası olmayan bir logo 1. seçilmiştir. 2011-08-08 tarihinde( adresini veremiyorum) ID csp6952586 ile yüklenmiş fiyatı vb teknik speckleri net bir vectordür. İşte bu yüzden bu ülkeden özgün bir şey çıkmıyor çünkü çalmaya teşvik ediyorsunuz insanı siz hocalar. Umarım bu yorumları okur secici kuruldan bazı insanlar. Hatta arkadaşlar bu clipart google görsellere “kickbox icon” yazınca da cıkan ilk görseldir.2. çalışmaya yorum yapmak gerekirse küçük bir search ile bu clipartı da bulabilirsiniz. çok söze bile gerek yok. Hele ki 3. çalışma fotoğrafı almış trace ile vectore çevirmiş birazda backroundda saçmalamış tamam. Ya aslında çok şey yazılabilir, en acısıda Hacettepe üniversitesinde ki bu hocaların bu kadar mesleki etikten bi haber davranmaları. Sizler bilim adamı olan insanlar topluma ayna olmak zorundasınız, öncelikle ahlaki davranması gereken sizlersiniz. Çalıntı işlere destek olmak yerine özgün bize ait olanı yüceltmeniz onurlandırmanız gerekir. Ha bu arada şunu da belirteyim ben yarışmaya katılmış bir kişi değilim. Sadece meslektaşlarımın hakkaniyetten uzak bu seçiminden rahatsız olmuş bir akademisyenim.

  Reply
 11. 11

  hakan

  Teşekkürler,

  Reply
 12. 12

  mustafa

  Sİzin logo anlayışınızı da KİCK yazınızı da Tasarımınızda s****. Daha ne denir ki

  Reply
  1. 12.1

   berk

   aynen katılıyorum

   Reply
 13. 13

  ali tünay

  Şunu düşünmeden edemiyorum! Acaba bütün Hacettepe ahalisi elim bir hastalıkla telefmi oldu karantinaya alındı da federasyondan köşe hakemlerini falan jüri olarak çağırdılar..!! Ki hakemler bile bu klişeyi farkeder yani.. Alenen vektör çakması bir tasarım çok yazık olmuş. İnsanların yarışmalara olan güveni sarsılıyor bu tarz durumlarla. Açıkçası çok çarpıcı birşey bekliyordum ve sonuçları görünce helak oldum grafik tanrısının gazabına uğradım resmen!!

  Reply
 14. 14

  ediz

  Evimin yakınında bulunan basit bir kick boks salonunun bile daha anlaşılır sade ve şık bir logosu var. Yazıklar olsun juriye ki koskoca bir fedarasyona böyle bir logoyu tercih etmişler.

  Reply
 15. 15

  alper

  bu seçimden sonra hacettepenın prestijinde ciddi bir düşüş olacağını düşünüyorum, böyle rezalet seçim olamaz 352 tasarım arasından bu çalışmaları seçıyosan yazıklar olsun sana, kımbilir kendı ogrencılerıne neler öğretıyor bunlar, bu mesleği batıran böyle kalitesiz işler seçip para amacı güden akademisyenler olduğu sürece Türkiyede tasarım anlamında hiç bir b.. olmaz. tekrar yazıklar olsun dıyor hacettepenin akademisyenlerini ve kick boks federasyonuna bolca küfür ederek hayırlı geceler diliyorum.

  Reply
 16. 16

  ertuğrul

  1. ve 2. çalışma neysede 3. çalışma ne arkadaş yaa hacettepe gibi bi üniversiteye yakıştıramadım

  Reply
 17. 17

  Selami Şahin

  Federasyonun isteği ve amacı doğrultusunda düşünürsek bence gayet yeterli. Ne eksik ne fazla. Konuyu etraflı düşünmek lazım. Eminim çok yaratıcı tasarımlar katılmıştır ama konunun özüyle bir bağlantı kurulamamıştır.

  Reply
  1. 17.1

   hakan

   Sayın Selami Şahin fikirlerinize saygı duymaya çalışıyorum fakat yeterli olan nedir? Yeterli ise yukarı da linkini de verdiğim çalışmanın sahibi için yeterli ve takdir edilecek bir durum. Bu bir yarışma ve yapılan şartnamede de yazıldığı gibi yapılan çalışmaların özgün olması gerekiyor hatta değilse de suç teşkil ediyor. Kısacası bu clipart 10 dolar(siteden alıntı bir fiyat) karşılığında temin edilebilen bir vectorel bir çalışma yani bunu federasyon bu kadar maddi kayba uğramadan bu tarz sitelerden de temin edebilirdi.

   Reply
   1. 17.1.1

    Selami Şahin

    Bahsettiğiniz linkte Türk bayraklı kırmızı ana motifi göremedim. O vektörel çalışmayı alıp kendi yorumuyla tamamlamış, ve ortaya özgün bir iş çıkmış. Yani şu andaki işin bir benzeri yok. BİR VEKTÖR ÇALIŞMAYI KOPYALA YAPIŞTIRLA LOGONUN ORTASINA KOYSA BİLE bir benzeri yok. İşte işin bütün esprisi de bu noktada başlıyor. Salt yaratıcılık değil, varolanı kendince yorumlayıp en dengeli şekilde kullanmak görsel sanatlarda olmazsa olmazlardan biri.
    Aynısını almış ama güzel kullanmış işte bütün olay bu. Bu bağlamda “aynısını almış kullanmış birinci olmuş, lanet olsun her şeye” tarzı konuya yaklaşımlar bana biraz komik geliyor. Olaya tek cepheden değil her cepheden bakalım. Söylediklerinizde elbette haklısınız ama işin bir de bu tarafı var.

    Reply
    1. 17.1.1.1

     hakan

     Fikri haklar bakımından bu tasarımın çalıntı olduğunu tartışmıyorum açıkçası, bu vermiş olduğum link ile çok yoruma açık bir konu değil. Bakın fikri HIRSIZLIK anlamında değerlendirdiğimizde türkiye de kurum logolarına baktığınızda direk olarak SAĞLIK BAKANLIĞI logosunda ki fikrin kickbox uyarlamasıdır. Hırsızlığın dengeli bir şekilde yapılmış olması o yapılan işi meşrulaştırmaz. Ha şunu da belirteyim. Görmek isterseniz sağlık bakanlığı logosunun da nereden alındığını ID numarası ile tarafınıza gönderebilirim. Özellikle de mesleki etik anlamında yorumdan ziyade biraz nesnelliğe bakalım. Burada benim ve diğer olumsuz eleştiri yazan arkadaşların maksadı kimseyi alaşağı etmek vb negatif durumlar değil yani bu yorumlar kişiselleştirilmeden mesleki kurallar, doktrinler çerçevesinde değerlendirilmeli, aslında tek uzücü nokta şu meslektaşlarım olan hocalarımın değerlendirmeleri yaparken bu işin çokta ciddiyetinde davranmamaları. Bakın yorumlardan ziyade, günümüzde bir eserin özgün olup olmadığı değerlendirilirken yasalara bakılmaktadır. Yani burada yapılanı değerlendirirken Türkiye’nin imzasının bulunduğu “WIPO Fikri mülkiyet haklarının uluslararası düzeyde korunması” örgütünün ve devamında bir çok ek anlaşma ile hüküm altına alınmış sözleşmeler bakılır. Yani bu işler “bence çalıntı” “hayır bence çalıntı değil” şeklinde kahve diyalogları gibi yürümez. Bu tarz kurumların oluşması ve dünya genelinde ve yahut lokal olarak bir ülkede, bölgede mülkiyet kavramı, insan zekâsının, entellektüel birikiminin, zihinsel yaratıcılığının ortaya çıkarmış olduğu, müzikten, edebiyata, endüstriyel tasarımlardan bilimsel buluşlara kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde yer alan ürünleri kapsamaktadır. ve ticari olarak bir kazanım oluşturmaları durumunda da fikir sahibi olan şahısları fikir hırsızlığına karşı koruma altına almaktadır. Hukuki olarak daha detaylı araştırma yapmak isteyen arkadaşlar için de (Fikri Mülkiyet Hakları esas olarak 13.12.1951 tarihinde yürürlüğe giren ve daha sonra günün ihtiyaçlarına göre defalarca değişikliğe uğrayan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda düzenlenmektedir. Bu Kanun ilim ve edebiyat, müzik, güzel sanatlar ve sinema eserlerini koruma kapsamına almaktadır. Bu kanun kapsamında sağlanan koruma eser sahibinin yaşamı süresince ve ölümünden sonra 70 yıl süre ile devam eder.) Kısacası arkadaşım oradan bir parça fikir , buradan bir parça fikir ile tasarım olmaz ona günümüzde başka isimler takılıyor. Şartnamede de belirtildiği gibi kurallar çok net. ÖZGÜNLÜK tek kelime ile. Bir daha yazmakta fayda görüyorum. ESİNLENMENİN DENGELİ OLANINA, söylenebilecek tek kelime halk arasında da çok kullanılan KILIFINA UYDURMA denilebilir. Ama tek söylenemeyecek şey ise tasarlamak, özgünlük işte bunlar olamaz.

     Reply
    2. 17.1.1.2

     Çağdaş İnci

     Sayın Selami Şahin Bey. Bir şeyin çalıntı olması için birebir aynısını koymamız gerekmiyor. Katılımcı bildiğiniz stock görseli indirmiş veya trace edip ortaya koymuş, bu kesinlikle özgünlük değildir!!! Çok net, bunun tartışması bile olmaz. Stock görseller bu tip yarışmalarda kullanılmaz onların kullanım yeri ayrıdır. Bu nefes almak kadar net ve tartışmasız bir konu. Ayrıca bu yarışmanın derhal İPTAL edilmesi gerekmekdedir.

     Reply
 18. 18

  Turgay

  3 çalışmada bence haketmiyor logoyla bir alakası yok.yarışma jürileri ve yarışmayı kazanan hocalara yazıklar olsun diyorum ve ilk 3 ü değil akedemisyenliğide hakettiklerini düşünmüyorum.

  Reply
 19. 19

  deniz

  Bütün başarılı logoların en önemli ortak özellikleri sadelikleri. İnsanları sade ve basit tasarımlar çeker çünkü verilmek isteneni kolayca anlayıp anımsayabilirler. Karmaşık ve kalabalık tasarımlar örneğin içinde ayrıntılı resimler barındıran logolar insanların dikkatini dağıtır.
  Bir logonun asıl amacı temsil ettiği şeyi açıkça belli etmeli. Rakiplerinden ayırt etmeli. Bu yüzden logo özgün olmalı ve türünün tek örneği olmalı.
  yarışmaya bende katıldım ama yukarıdaki kriterleri göz önüne alıp tasarım yaptım. hata yapmışım………..
  3 çalışmada alıntı. yani ne özgünlük nede sadelik

  Reply
 20. 20

  deniz

  hakan bu memlekette güzide bir kurum yok. bunu anlayın artık. insanlar bir gecede prof. olabiliyor ve (güzide) bir kurumun başına geçebiliyor.

  Reply
  1. 20.1

   hakan

   Evet gerçekten işi tek kelime ile özetlemişsiniz. Daha acı olanda bu bir gecede akademik titr alan şahısların bu yaşadıkları karşısında utanma duygusundan yoksun bir şekilde işlerine devam etmeleri.

   Reply
   1. 20.1.1

    batuhan

    hakan bey, hacettepe’den gelen jüri üyeleri, en azından, yarışma öncesi interneti tarayarak konu hakkında bilgi sahibi olmalıydı. kısa da olsa bir araştırma yapmak böyle bir yarışmada seçici kurulda olmak için ahlaki ön koşuldur. eğer söylediğim yapılmış ve yine de bu logolar seçilmiş ise, durum çok vahimdir. eğer yapılmamışsa, emin olun bu yazdıklarımızı da okuyan kimse yoktur. kısacası; jüri olmak için gelip biraz kakara kikiri yapıp gitmişler, böylesi bir durumda arkalarına bile bakmazlar.

    Reply
 21. 21

  samet

  aklıma gelmiyor değil hani…

  – abi nasıl olcak ben bu işten anlamam ki

  – ah be kardeşim sen bi vektör de olsa gönder ben gerisini hallederiiiim 🙂

  Reply
 22. 22

  MAHİR DENK

  Arkadaşlar ben bizzat kuruma mail attım ve gerekli açıklamaları yaptım bire bir çalınan veya kullanılna vektörlerin yerlerini de gösterdim. Ama adamlar bunu yeterli bulmayıp bize faks çeker misiniz diye absürt bir istekte bulundular. Sen Jürini çağırıp şaibeyi çözmek yoluna gitmektense “hı ne ? ne dedin duymadım zııııt pardon tünele girdik çekmio ne hı ?” ler le konuyu geçiştirir sen senin kurumsallığında güvenirliğinde sarsılır arkadaş.

  Reply
  1. 22.1

   Çağdaş İnci

   faks çek kardeşim, ben çektim, Türkiye’de bu meslek sahipsiz bırakıldı. Lütfen sahip çıkalım grafik tasarıma!

   Reply
 23. 23

  MAHİR DENK

  Bakın benim bulduğum ve kuruma gönderdiğim örnekleri.Yanlı anlaşma olmasın sadece kickboxing yazıp görsellerde aratmak yetiyor daha ilk sayfada gelenler arasında var bunlar.

  http://imgim.com/stoledlogo01.jpg
  http://imgim.com/stoledlogo02.jpg
  http://imgim.com/stoledlogo03.jpg

  Reply
 24. 24

  Zeki

  Elenen adaylar bunlardan biri de benim. Çalışmalarımızı ekleyip değerlendirme yapsak biz seçsek uygun logoyu

  Reply
 25. 25

  Selami Şahin

  Sayın hakan ve çağdaş inci peki ne yapmalıyız? Belli ki derece alan tasarımcılar olayın özünü bizlerden daha iyi kavramış ve hem onlar için hem juri için hem de federasyon için her şey yolunda. Havanda su dovuyormuşuz gibi geliyor. Dereceye giren tasarımları beğendiğim için söylemiyorum bunları, ama bizim tartışmamızın zemini bana pek gerçekçi gelmiyor. Kickboks için ne kadar özgün bir tasarım gerekli ya da gerçekten gerekli mi? Hem juri hem federasyon basit net ve derdini anlatan bir logonun özgün bir logodan daha gerekli olduğu konusunu rahatlıkla anlamışken biz neyi tartışıyoruz ki?

  Reply
 26. 26

  hakan

  Sevgili arkadaşım Selami Şahin, amaç burada hali hazırda yapılmış olan bir hatayı, saçmalamayı düzelttirmek vb. durumlar değil. Bundan sonra ki yarışmalar için bir şeyler yapabilmek. Hiç olmazsa bundan sonra yapılacak yarışmalarda insanalar çalıp çırpmadan özgün bir şekilde bir şeyler göndersinler, amaç bu… Anlıyacağınız bağcıyı dövmek değil amaç üzüm yemek. Tabi bir takım düşüncelerimizi yazarken tutarlı olmak çok önemli, burada bir fikri inandırma, empoze etme gibi bir durum söz konusu değil, fakat olay kavramların yani subjektif şeylerin tartışmasından ziyade son derece net objektif bir biçimde kaynakları da belirtilerek çalışmaların son derece özgünlükten uzak oradan ve buradan bir parça al sana tasarım. Bu mantığın olamayacağını anlatmak. Ha birde birileri için o işin yolunda olması (esnaf ağzı ile söylemek gerekirse alan memnun satan memnun)o yaşanan şeyin doğru olduğu anlamına gelmez. BİRDE ŞÖYLE BAKALIM Amaç burada bağcıyı dövmek olsa idi (Ne yapmalıyız sorunuza istinaden) öncelikle kurumla ve jüri ile irtibata geçilip durum anlatılır. Peşinden bu vectorun ticari olarak haklarını satın almış olan kurum ile irtibata geçilir. (zaten ticari kurum gereken hukuki süreci başlatır), olmadı mı federasyonun ve Hacettepe’ nin yapmış olduğu kayıtsızlık (sesleri çıkmazsa) basın yolu ile tüm türkiyede anlatılır.

  Reply
 27. 27

  mustafa

  Bu yarışmanın iptalini ve gönderilen çalışmaların tekrardan değerlendirilmesini nasıl sağlayabiliriz arkadaşlar ya da yasal olarak bir şeyleri başlatmamız gerekiyor ise buna ben hazırım.

  Reply
 28. 28

  levent avcı

  Selam;
  Ben de federasyona kopya örneklerinin olduğu bir linklerle beraber logoların özgünlüğüne dair büyük yanlış yapıldığına anlatan bir mail geçtim ama benden de faks istediler çektim.
  Yalnız farklı olarak Jüriden 2 isme mail attım.
  Bana cevap olarak gelen ve benimde bir daha bir cevap gönderdiğim mail aşağıdaki gibidir. Bence Logo seçilirken yaptıkları hatayı bir beyan niteliği taşıyor bu cevap ;
  Hocam merhabalar;

  İLK MAİL:
  Jüri üyeliğin yaptığınız ve seçmiş bulunduğunuz ilk 3 logonun daha ilk ikisi Tasarımda özgünlük biriciklik kuramını sarsar niteliklerde, logoların diğer seçilme şekline bir şey demiyorum bence LOGO mantığına pek uymasa da siz akademisyen hocalarımın daha iyi bir yerlerini görmüş olmanızdan kaynaklanır derim susar otururum. Ama benimde gözle görüp yorum yapabileceğim en yüzeyde duran görünen noktası var ki oda size gönderdiğim bu linklerde de görülebilir. Çok değil “kickboxing” terimi görsellerde bir aram yapılırsa daha ilk sayfada görülebilir.

  CEVAP; Jüri üyesi
  Meltem YILMAZ
  Katılımcıların nerdeyse tamamı dövüş figürlerini internet üzerinden almışlardır. Dikkat ederseniz 1. seçilen logonun çerçevesi yaratıcılık taşımaktadır dolayısıyla özgün bulunmuştur. Ortadaki dövüş figürü bütün katılımcılarda var olan figürler üzerinden çalışılmış biz katılan eserlerden 1. seçilenin çerçeve tasarımını özgün bulduk; ayrıca yazı karakteri, konumu, kullanılan renkler de özgündür. Katılan eserler arasında dövüş figürü dışındakiler özgün bulunmuştur; dövüş figürünü katılımcıların çoğu var olan figürleri internet üzerinden almışlardır. Dövüş figürünü değiştirme hakkı federasyona aittir. Bu yazdıklarım resmi olarak da kaleme alınmıştır.
  Meltem Yılmaz

  3.MAIL
  BENİM CEVABIM;
  Evet dogru bari bir yeri özgün olarak degerlendirelim denilip seçilmiş bir logo.
  Eger yarisma araba tasarimi üzerine olsaydi herhalde aynalari veya tekerlekleri özgün olarak değerlendirilirdi ve bu kriterle secim yapilirdi ama iyiki söz konusu olan “sadece bir logo” muş.

  Buna henüz bir cevap gelmedi, gelirse buradan paylaşacağım.

  Reply
  1. 28.1

   hakan

   Gerçekten çok güldüm… Neyse ki sizinde belirttiğiniz gibi sadece bir LOGO..
   Arkadaşım iç hukuk yolları tıkandığına göre. Artık Telif sahibi ile irtibata geçmenin zamanı gelmiştir. Ya da biraz daha bekleyip kurumun bu logoyu basılı evraklarda vb maddi alanlarda da kullanmasını bekleyip ondan sonra güzel bir emsal oluşturulabilir. Gerçekten burada mesleğe sahip çıkan insanların olması çok güzel. Son bir not BENZEME ÇALIŞMAK kavramı dahi suçtur. Bu mahkeme kararları ile sabittir. Burger Türk ve Burger King Davasından alıntı

   Reply
 29. 29

  ahmet

  Arkadaşlar kimse yazılan büyük karakterlerle KİCK BOKS kelimesi İngilizce kökenli ve İngilizcede kullanılmayan büyük ” İ ” nin bu federasyonda kullanılması Türkçeden ziyade İngilizceyi de zenginleştirmesini kimse fark etmiyor mu?

  Reply
 30. 30

  Selami Şahin

  Jüri de benim tahminimden farklı düşünmemiş.

  Reply
 31. 31

  Ergün

  Kesinlikle büyük bir haksızlık olmuş, zaten 3. çalışmanın bir alakası yok logoyla, karman çorman bir çalışma ne olduğu belli değil doğru düzgün.1.2. çalışmalarda akla ilk gelecek şeylerden olmuş hiç bir özgünlük ve akılda kalıcılık yok ve en şaştığım ise vektörün çalıntı olmasıdır.İnanılmaz bir durum juriler araştırmamışmı hiç Allah aşkına?

  Reply
 32. 32

  Ayca Aydogan

  Sonuçlara merak edip de daha yeni baktım. Yarışmaya katılsam mı diye düşünmüştüm. Ancak daha önceki katıldığım logo yarışmaları, sonuçları ve jürinin nasıl seçtiğine dair sundukları trajikomik metinler aklıma gelince es geçmiştim. Yine de ben olsam şöyle yaparım derken araştırma yapmış ve dövüş görüntüsünü de bir açıdan stilize ederek kullanırım demiştim. Derken bu çok parçalı alalade ve logoda kullanılması 4. sınıf iş olacak dövüş siluetleri çıktı karşıma ve böyle bir şey kullanırsam bir taraflarıyla gülerler diye içimden geçirmiştim… ki.. Ne göreyim. Gerçekten çok güldüm 🙂 Yarışmaların çoğu şaibeli… Misal Türkiye su enstitüsü.. Seçememişti bir şey. Onlara yaptığım logoyu tam yerine denk gelen uluslararası bir firmaya 5000 tl ya sattım kurumsal çalışmasıyla… Ne diyeyim. Bu akademiler biraz çağ dışı kalmış, kurumlar da uyanıklık ediyor bence..

  Reply
 33. 33

  hakan

  Evet hala federasyondan iptal şeklinde bir karar çıkmadı. Neyi bekliyorsunuz anlam veremiyorum. (bu kadar delil ve ispat varken) Birde neden hala bu çalıntı logoyu kullanmıyorlar sitelerinde vb alanlarda. Bence biran önce kullanın da maddi bir takım ihlaller oluşsun… Gerçi 10 dolarlık şeye 3000 lira saydınız. Buda kurumu zarara uğratma açısından ciddi bir suç. Neyse kurumun bu hatasını er yada geç düzeltmesi gerekmekte bizler gerekenin yapılacağını düşünerek unutmadan bekliyoruz…

  Reply
 34. 34

  Nevzat Çökmez

  Selamlar, Ben Nevzat 3. olan çalışmanın sahibiyim, istemeden de olsa hak yediysem özür dilerim, zaten herhangi bir ödeme veya ödül töreni gerçekleşmedi. Koca federasyon telefonlarıma bile bakmıyor.

  Reply
  1. 34.1

   caşua linkenştayin

   nevo,
   olum la
   senin logo güzel olmuş ya la
   sana lafımız yok bizim

   Reply
 35. 35

  caşua linkenştayin

  federasyon federasyon değil

  jüri jüri değil

  birinci de birinci değil

  birisi yarışma açmış

  diğeri seçmiş

  öteki de kazanmış

  bu düzen böyle devam etmiş

  insanlar gelmiş

  gitmiş

  olmuş

  bitmiş

  ne demişler

  eeeeee demişler

  Reply
 36. 36

  öykü

  bende daha 10 yaşındayım ve çok güzel tasarımlarım var ve büyüyünce çok ünlü bir moda tasarımcısı olmak istiyorum

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır...