1. Home
  2. GÜNCEL
  3. “Türk Evi’nin Evrimi”
0

“Türk Evi’nin Evrimi”

0
0

Evrim Ağacı platformunda “Türk Evi’nin Evrimi” adlı kısa belgesel yayınlandı. Bu videoda, Türk Evi’nin kökenini, tarihsel hikayesini ve özelliklerini öğrenmek için yola çıkan Mete Cem Arabacı ve Başak Bilge Akçaoğlu, öğrendiklerini aktarıyorlar. Böylelikle Türk Evi olarak tanımlanan geleneksel konut mimarisinin geçmişine ve bugününe bakıp, geleceğe bir ışık tutmaya çalışıyorlar.

[quote]Bizler 2016 başında İTÜ Mimarlık’tan mezun olan ve şimdilerde Almanya Dessau’da yüksek lisans eğitimi gören mimarlarız. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Türk Evi üzerine yaptığımız araştırma videosunun temelleri bundan 2 sene öncesine uzanıyor. Çünkü o dönemde farklı ofislerde mimarlık pratiği üzerine tecrübelenirken yurtdışında eğitim görmeyi planlıyorduk. Kendi kültürümüzle orada öğreneceklerimizi harmanlayarak küresel bir mimarlık algısına erişeceğimize inanıyorduk. Fakat o zamana kadar farketmediğimiz sorun kendi kültürümüze hakim olmamamızdı. Bu amaçla önümüzdeki 1 seneyi geleneksel mimarlığımızın yapı taşı olan Türk Evi tipolojisini öğrenmeye ayırdık. Tüm bu gezileri video işlerine olan ilgimizden dolayı kayda alıp, bu öğrenip sürecini olduğu gibi aktarmaya karar verdik.

Ardından birçok farklı dinamik bir araya geldi ve İzmir’e taşındık. Bunların içerisinde İstanbul’dan bir süreliğine uzaklaşma isteği, Türk hayatlı evini inceleyebileceğimiz örneklerin Ege bölgesinde bolca bulunması, motosiklet kullanacağımız için İzmir’i daha güvenli bulmamız ve tabi ki ekonomimizi idame ettirebilmemiz için iş olanakları gibi sebepler bulunuyordu.

Malesef bu kararı verip İzmir’e taşındığımız dönemde ülke ekonomisinde oluşan istikrarsız durum, devam etmekte olan sponsorluk görüşmelerimizi kötü etkiledi ve projeyi kendi imkanlarımızla bitirmemiz elimizde kalan tek çözüm oldu. Ekipman ve prodüksiyon eksikliği belgeseli profesyonellikten uzaklaştırsa da süreci dilediğimizce götürebilmemize yaradı.

Ardından teslim tarihi telaşımız olmadan motosikletimiz ile önce Çatalhöyük ardından çeşitli Ege köylerini ziyaret ettik. Tüm bu süreçte hiç görmediğimiz yerler gördük, geleneksel mimariyi bizzat köylüden dinledik, zaten çoktan okumuş olmamız gereken kitapları okuduk ve kendi yorumumuzla bir videoda derledik. Umarız beğenirsiniz. Mete ve Bilge[/quote]

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir