Related Articles

2 Comments

 1. 1

  designer

  Bir yarışın finalinde 1.lik derecesi varsa derecelendirme 1.den itibaren yapılır ya da geçerli bir sebeple yarışma iptal edilir. Ne yani herkes koştu, mücadele etti, tasarladı ve bir iki kişi ipi önde göğüsledi ve peşinden diğerleri de başardı, geçti, beğenildi. Ama biz ilk geçene, başarılı olana, beğendiğimize birinci demeyelim, ilk geçene ” 2. ” peşinden gelene de ” 3. ” diyelim mi oldu? Saçmalığın daniskası! Bir yarışta, o yarışmayı diğer katılımcılardan önde bitiren varsa bu yarışmacı Birincidir. Net!

  Şimdiye kadar birçok kurum / kuruluş bu şekilde yarışma stratejisi ile tasarımcıları ve katılımcıları kandırdı ve bu hep böyle devam edecek. Yarışma ilanında, yüksek bütçeli birincilik ödülü lanse ederek, asıl seçilecek logo için aslında 2. olan ödülü layık görülmektedir. Bu; belediyelerin, kurumların ve kuruluşların ” Şark Kurnazlığı ” diye nitelendirilebilecek, ucuz ve basit politikalarından başka bir şey değildir.

  Varolan bu paranormal durumu; herhangi bir üst makam ne sorgulamakta ne de denetlemektedir. Zaten denetlemesi de beklenemez, hadi diyelim ki denetledi, sorgulandı. Mutlaka önceden haber verilir, ” – Bak biz sizi denetleyeceğiz, ona göre! ” diye. ( Öyle şey olur mu? demeyin. Koskoca pandemi denetlemeleri bile birkaç gün öncesinden ana haber ve interaktif ortamda bangır bangır söyleniyor. )

  Herhangi bir yasa, kanun ya da yönetmelikten soyutlanmış bir şekilde, evrensel değer yargılarınca; katılmış ve başarı göstermiş tasarımcıları takdir ediyor, ikinci diye yazdıkları arkadaşı Birinciliği için de ayrıca tebrik ediyorum.

  Reply
 2. 2

  yağız

  Emek vererek ve zamanımı harcayarak hazırladığım üç adet logo vardı. Bu logolarla şartnameye uygun şekilde yarışmaya katıldım. kullandığım uygulama sayesinde gördüm ki maillerime bakılmamış bile. Birinci seçilmemiş, geri kalan dereceye girenlere ödül vermişler ama logolar ortada değil. Bu durumu neye yormalıyım?

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır...