Related Articles

19 Comments

 1. 1

  Mustafa

  909 eserden 1. seçemeyecek kadar “kararlı” bir jüri. Yazıklar olsun, yine aynı zihniyet, yine aynı rezillik. Logo yarışmaları üzerinden reklam yapmayın artık. Belediyecilik faliyetlerinizle, etkinliklerinizle, açılışlarınızla yapın reklamlarınızı. Tasarımcıların emeği üzerinden değil.

  Reply
 2. 2

  Ayhan

  Brief ile seçilen tasarımların alakası var mı arkadaşlar merak ediyorum. Tarih, coğrafya, mobilya, köfte, kaplıca hassasiyetle bunlara vurgu beklenmişti bizzat başkanın briefe giren ifadeleri ile. Logolara kötü demiyorum asla, kendi içinde logo kriterleri taşıyorlar ama verdiği briefe göre değerlendirme yapmayan bir jüri gerçeği de var ortada. Aldatılmışlık hissine kapılmadan edemiyorum, neden bunca insanı senelerini bu işe adamış insanları gece gündüz zihnen yorup koştur koştur masrafa sokuyorsunuz. İnternetten dahi tasarım kabul edemeyen 15 yıl önceki şartlara göre düzenlenmiş bir şartname ile de boğuştuk zaten . Zaman, postalama vs. Acemilik demiyeceğim defalarca karşılaştığımız bir durum alışığız yani. Diğer yarışmalarda olduğu gibi ileride tanıtılmak üzere hazırda bir logo olduğu sadece zorunluluklar için düzenlendiği şüphem vardı, umarım böyle değildir. Yani ileride aaa bak 900 küsür eserin yapamadığını biri bizim için düşünmüş çizmiş katılımcılardan özür dileriz ama aradığımız buydu gibi bir haberle karşılaşmayız umarım.

  Reply
  1. 2.1

   Salim

   mobilyacı arkadaşlar küsmesin diyorlardı ama küstürdüler 🙂

   Reply
 3. 3

  semai

  e ne olcak şimdi 2.nin logosunu mu kullanacaklar madem 1. bulamadılar mantık olarak 2. seçtikleri 1. demektir bu nasıl bir saçmalık

  Reply
 4. 4

  Salim

  Bugüne kadar böyle yarışmalarda tasarım zekası ve estetik kaygı taşıyan bir eser görmedim. Eserinin layık bulunmaması ve iddiasız eserlerin kazandığını görmek insanı üzüyor. Standart tesellim: “Boşver sen gerçekten hakkını verdin, kazananlar ortada işte!”. Bütün sorun seçimi yapan insanların liyakat sahibi olmaması. Mesele Iyi ya da kötü niyetli olması değil, o mesleği icra ediyor olması da değil! İşin ehli değiller ve bunun farkında olmamaları sorun! Yine hayaller kurdum yine kaybettim. Olsun! Eminim aynı fikirde olanlar var aramızda. Hayatta bir kere de olsa hak ettinizi almanız dileğiyle. Umudunuzu kaybetmeyin…

  Reply
 5. 5

  Eda

  1.lik ve 2.lik ödülleri arasındaki uçurumdan böyle olacağı aşikardı. yine şaşırtmadılar..

  Reply
 6. 6

  Tasarımcı

  15.000 lira nereye gitti o zaman?

  Reply
  1. 6.1

   OZİ

   BENCE NE İSTEDİKLERİNİ BİLMEYEN KİŞİ YADA KURUMLARA BU SAYFA YASAKLANMALI SONRA BU TÜR SAÇMALIKLAR ORTAYA ÇIKIYOR.

   Reply
 7. 7

  merve aladağ

  bu nasıl bir yarışma birinci nerde yada açıklayamayacak kadar kötü herhalde…. ne istiyorlar anlamıyorum… seçilen logolarda da beklentiler yok… istediklerini yansıtan logo hangisi gerçeten hanii birinciyi seçemediniz mi… diğerleri …yazıklar olsun size hiç bişey demiyorum…

  Reply
 8. 8

  Ayhan

  Seçilen eserlerin sahiplerini tasarıma yaklaşım açısından eleştirmiyorum sakın alınmasınlar; düşünce, kurgu, algılama ve kişisel estetik yaklaşım sonucu bir ürün ortaya koymuşlar. Asıl sorun seçimlerde yani organizasyonda. Briefe nokta kadar sadık kalınmamış. Üçüncü eseri değerlendirirsek briefteki standart çınar beklentisi üzerine bir silüet. Zaten İnegöl bu silüetten modernist bir logoya geçişi arzuluyordu diye düşünüyorum. 5. eser son 10 yıla hakim olan modernist ve minimalist yaklaşımdan uzak olsa da arkadaşın da emeği göz ardı edilmemeli en azından üst sıralarda yer almalıydı diye düşünüyorum en azından silüeti sanayi ile harmanlamış. Ama 2. ve 3. sıradaki eserleri biraz araştırın shutterstock, pinterest, freepik gibi yüzlerce “b” tipografisinden oluşturulmuş 2 dolara alabileceğiniz logolara benzerliği jüriyi hiç mi endişelendirmedi. En azından ciddi bu işi anlayanlardan destek alsa idiniz. Bakarsanız orada kafa yormadan bir iki dakikada bir iki tıkla yeniymiş gibi düzenlenebilecek seçilen eserlere çok da yakın hiç de yeni diyemeyeceğimiz artık unuttuğumuz en azından briefe göre göndermeyi ayıp sayacağımız formlar olduğunu görebilirsiniz. Hiç mi kimsenin aklına gelmedi. Evet sanatta esinlenmek vardır ama acaba benzer mi korkusudur yeni farklı fikirlerin üremesine sebep. Hele hele 2. eserin el yazısı karakterini birçok grafiker arkadaşın ezbere söyleyebileceğini de belirtmek isterim. Lalenin ise her logoda yer bulması kısır bir tarih bilgisinden ibaret. Olmaz mı olur elbette ama yeri burası değil inanın. Sonuç olarak mobilya sektörü, çınar, ayçekirdeği, köfte, mehteran, 600 yıllık medeniyetin beşiği İnegöl ve civarı, Oylat, ormanlar, inovasyon, kurumsal liderlik, nerede çok merak ediyoruz. Bir diğer merak ettiğimiz nokta briefte bahsedildiği gibi eserlerin kitapçık haline getirilip yayınlanması, en azından içimize su serpersiniz.

  Reply
  1. 8.1

   onur

   Kesinlikle yorumunuza katılıyorum. Ben genç bir grafiker olarak sizden gönderdiğim logo ile yorum almak isterim.

   Reply
   1. 8.1.1

    Salih

    Çok güzel bir yorum sizinle tanişmak isterim en azından facebooktaki isminizi yazsanız burada sizin tecrübelerinizden faydalanmak isteriz

    Reply
    1. 8.1.1.1

     Ramazan

     Çok güzel yorumlamışsınız tebrik ederim.

     Reply
     1. 8.1.1.1.1

      Muharrem

      Tebrikler.

 9. 9

  Harun

  Tebrik ederim cidden tam bir belediye gibi düşünmüşsünüz. Önce istediğiniz şeyleri bizden bekleyip şu olsun bu olsun diye brief yayınlıyorsunuz. Sonra başka mantıkta logolar seçiliyor. Ayhan beyin yorumuna %100 katılıyorum. Burada kimse parasında olmadığını biliyor. Tepkimiz malesef logo seçimlerinde kendi istediğklerinizin dışına çıkmanız. Tekrardan tebrik ediyorum. Mükemmel bir belediyecilik.

  Reply
 10. 10

  Furkan

  Juri üyelerinin arasında bir tane bile alanında uzman Dr. unvanına sahip biri yok. O yüzden sonuclara şaşırmayın

  Reply
 11. 11

  pehh

  3. olan düz fontun ucuna bir lale koymuş al sana logo ! Carpenter ICG font ismi araştırın bakın. Bunca insanın emeğine yazık.

  Reply
 12. 12

  bekir

  Gerçekten utanç verici. tasarıma gerçekten gönül vermiş insanların hevesleri bu vizyonsuz jürilerden dolayı hiç oluyor.

  Reply
 13. 13

  Kaan Kaan

  İşgüzar Türk esnafı kafasıyla yarışma düzenlemek. Katılımcı olsam dava açarım. Birinciliğe layık tasarım bulunamadı ne demek ya? Otomatikman 2. seçilen birinci olmuş demektir. Belediye başkanı bir grafiker tutup kendi kafasına göre logo çizdirsin, yarışma falan ne diye uğraşıyor. Yazdım yine yazıyorum. Miss Turkey seçerken birinciliğe layık katılımcı yok, bu sene seçmiyoruz gibi deniyor mu? Ya da Sayısal Loto’da bu haftaki rakamları beğenmedik 1.lik ödülü vermiyoruz diyebiliyorlar mı? Yarışmaya katılanlar komple kötü dahi olsa, en iyisini seçip 1. ödülü verilmeli. Ha düzenleyeni tatmin eder, etmez, kullanır kullanmaz, bu düzenleyenin sorunu.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır...