Paşabahçe Logosunu Yeniledi

Ertunç Öner

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi BOST programı yüksek lisans öğrencisi.

You may also like...

8 Responses

 1. Serdar dedi ki:

  Aslında eskisine nazaran colofull olan dışında diğer logoları pek birşeyin değişikliğini yansıttığını zannetmiyorum borcamda da öyle daha yaratıcı ve son girmiş olduğumuz çeyrek yüzyılın gereği başka çalışma olabilirdi.Sadelik artık pek birşey ifade etmiyor biraz gıcırdatmak ve kışkırtıcı kavramlar kullanmak daha akıcı ve estetik duruyor ..Sonuç itibari ile biraz daha genç kitleye hitap etmelidir artık günümüz dünyasında sadece bayanlar – erkekler değil 20 yaş altı insanlarda yemek tabak çanak sektörüne ilgilidir.

  Serdar ATEŞ

 2. Mehmet Cetintas dedi ki:

  Elimde borcam a uygun super bir logo tasarimi var,merak eden ilgilenen ulasir bana.

 3. Ayşe ÖZEK dedi ki:

  Borcam logosu hiçbir şey ifade etmiyor. Bunun nasıl olup ta yeni logo olarak kabul edilebildiğini anlayamıyorum. Eski logonun estetik ve çağrışımlar yapan bir havası olduğunu düşünüyorum. Paşabahçe logosuna gelince: Bu logoda da markaya anlamlı katkısı olacak herhangi bir çağrışım yakalayamadım. Eski logo hem daha dolgun hem de alışkanlığımız diyelim ama markayla özdeşleşmiş, güncel görsel yaklaşımlara da oldukça yakın duruyor.

 4. Taner TOPAL dedi ki:

  Laf olsun torba dolsun diye yazılmış yorumlar. Logo gayet başarılı, logonun yapım öyküsü çok güzel bir dille anlatılmış, tekrar söylüyorum logo harika olmuş. Borcam’da estetik olmuş.

 5. C San dedi ki:

  Borcam ”ebay” gibi bir marka değil ki; klasiği koruyarak sadeliğe yönelsin ?
  Ya da bir ”SONY” değil.

  Hiç bir şey ifade etmiyor yeni logo bence.
  Tek bir harfi bile renkli yapsalardı böyle düşünmezdi kimse.

 6. tuğba dedi ki:

  yeni logo eskiye nazaran iyi ama yaratıcılık az sadece senaryo güzel fakat insanlar logoya baktığındaki görsellik ve özdeşleşmede çok önemli herşe senaryo değil bence.Borcam yeni logosu ise tartışmasız kötü yorum bile gerektirmez seçenleri tebrik ediyorum.

 7. özge dedi ki:

  logo yenilemede full değişiklik yanlısı değilim. paşabahçe’nin yeni logosunu çok beğendim. fakat borcam logosunda bi yenilik göremedim. eskisi daha çekici ve yeni.

 8. yüksel borucu dedi ki:

  Paşabahçe logosunun yanındaki iki kırmızı şekil oluşturmak için bu kadar kötü bir yaklaşım video olamaz. Görsellikten bahsederken resmen logonun canına okumuşlar. Hiçbir anlam göremediğim gibi, yeniliğe açık bir açılımıda yok saymışlar.
  Borcam ilk logosu gayet özel ve güzel.
  Şuradan yazıyorum, kimleri sınamaya çalışıyorlar, yoksa biz böyle yaptık sizin fikrinizde varmı bize yardımcı olun demek gibi bir yaklaşımlar var bu alanda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir