Related Articles

3 Comments

 1. 1

  Misafir

  Öncelikle herkesi tebrik ederim, birinci olan tasarım Ankara Kalkınma Ajansı’nın (http://www.ankaraka.org.tr/tr/) sitesinde en altta yer alan Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini gösteren yeşil ikonları şablon olarak kullanıp kıl testeresiyle kesmiş ve birinciliği almış gibi görünüyor. İsteyen siteye bakabilir. Peki bu takımda tasarım nerede? Kültürel ve tarihi değerlerin hazır ikonlarını şablon olarak kullanıp tasarım diye sunmak ne derece doğrudur bilemedim.
  İkinci olan tasarımın tablası üzerinde hiç çalışılmamış, hangi malzemeden olduğunu anlayamadım doğrusu, taşları tam göremediğim için o konuda bir şey demiyorum ama o tabla nedir? Her satranç tasarımı kendi tablasını hak eder, bari siyah ve beyaz kareler taşların renklerine uygun bir biçimde mavi ve gri olsaydı.
  Üçüncülük alan ve üzerinde Hitit güneşi yazan tasarım ise her taşın ayrı ayrı tasarlandığı ve taşlara uygun bir de tabla tasarımına sahip bir takım olmuş. Hitit güneşi formu şah ve vezir taşları ile diğer taşların üzerinden algılanabiliyor. Ha keza birinci mansiyondaki puzzle tasarım fikri ile sonuncu mansiyondaki yükselip alçalan zemin tasarım fikirleri de(karelere koyu açık değer atamak kaydı ile) bana yarışmaya daha uygunmuş gibi geldi.
  Sonuçta bir yarışma tabi ama; tasarım yarışmalarının tasarım kültürüne katkıda bulunma amacı taşıdığını ve tasarlanmayıp var olanı hazır bir biçimde kullanarak bu amaca ulaşılamayacağını belirtmek isterim.

  Reply
 2. 2

  Bayram ERKAN

  1.lik haketmiş harbiden tebrik ederim …

  Reply
 3. 3

  gokhan

  tasarım yarışmalarındaki amaç farklı tasarımlar üretebilme kaygısı olmalı. hazır olan şeylerin üzerinden giidilmemeli. herzaman söylüyorum bu yarışmalar için önce bu işin uzmanları tarafından jüri yarışması olmalı…jürülerimiz çünkü yeterli düzeyde deil. saygılar…

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır...